Пропозиції щодо зміни періодів максимального навантаження енергосистеми України

В об’єднаній енергетичній системі (ОЕС)України зберігається негативна тенденція щодо значної нерівномірності добового графіка споживання електричної енергії особливо в осінньо-зимовий період. Конфігурація добового графіка електроспоживання в цілому по Україні характеризується піком навантаження в години вечірнього максимуму ОЕС України, провалом навантаження в години нічної зони доби та майже рівномірним споживанням електричної енергії протягом годин ранкового максимуму та напівпікової зони.

При цьому нерівномірність добового графіка навантаження ОЕС України становить від 4500 МВТ у літній період до 6500 МВт у зимовий.

В ринкових умовах регулювання добового графіка споживання електричної енергії є найбільш ефективним при застосуванні економічних методів управління, одним із яких є система тарифів, диференційованих за періодами часу.

Застосування такого методу управління попитом на електричну енергію забезпечується за умови використання потенційних можливостей споживачів щодо зниження споживаної потужності.

При цьому особливо важливим з точки зору регулювання графіка споживання електричної енергії є визначення початку періодів пікової зони для забезпечення максимального зниження навантаження цих споживачів під час зростання навантаження комунально-побутових споживачів.

На виконання постанови НКРЕ від 20.12.2001 №1241 (із змінами) ДП «НЕК «Укренерго» за погодженням з НКРЕКП встановлює межі періодів за годинами доби (нічного, напівпікового та пікового) для кожного сезону року для розрахунків споживачів за електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу. Межі тарифних зон на 2017 рік встановлені факсограмою ДП «НЕК «Укренерго» від 08.12.2016 №03/03/13844.

Слід зазначити, що основною метою використання диференційованих за періодами часу тарифів є упередження негативного впливу збільшення обсягів споживання електричної потужності, особливо в години вечірнього максимум енергосистеми України.

Так, відповідно до аналізу проведеного Держенергонаглядом споживання електричної потужності в ОЕС України за годинами доби в робочі дні грудня 2014-2016рр. встановлено, що суміщений максимум навантаження по ОЕС України в грудні припадає на 17 годину. У той же час,вечірній період пікової зони для тризонних тарифів,  диференційованих за періодами часу, починається з 17 години. Тобто споживачі, що розраховуються за цими тарифами, о 17 годині тільки починають здійснювати управління електроспоживанням, а саме: знижувати споживання електричної потужності.

Таким чином, втрачається можливість упередження негативного впливу цих споживачів на графік електроспоживання ОЕС України, а саме в годину суміщеного максимуму навантаження о 17 годині.

Необхідно зазначити, постановою НКРЕКП від 15.12.2016 № 2239 затверджено періоди максимального навантаження енергосистеми України для оптового ринку електричної енергії України в робочі дні грудня 2017 року на вечірні години встановлені з 16:00 до 20:00.

Враховуючи викладене,з метою гармонізації тарифних періодів у грудні для зниження піка навантаження ОЕС України,постає нагальна потреба перенесення для тризонних тарифів, диференційованих за періодами часу,межі періодів пікової зони вечірнього періоду з 17 по 21 годину на період з 16 по 20 годину, для сезону з листопада по лютий.

Слід наголосити, що зазначені зміни не порушують вимоги постанови НКРЕ від 20.12.2001 №1241 в частині тривалості годин пікової, напівпікової та нічної зон доби.

Такі незначні коригування в системі використання диференційованих за періодами часу тарифів дозволить без залучення фінансових ресурсів зменшити використання маневрових потужностей ТЕС, під час проходження вечірнього періоду максимального навантаження ОЕС України, що особливо важливо в умовах недостатнього забезпечення теплових електростанцій вугіллям антрацитової групи.

Керівництво управління Пенсійного фонду у Рокитнянському районі
зворотній зв'язок