Реалізація і захист прав людини в суспільстві

Для становлення громадянського суспільства і правової держави в Україні важливе значення має правова освіта і правова освіта населення.

10 грудня визначено Днем права людини, що відзначається в пам′ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної Декларації прав людини, що містила в собі лише 30 статей, але передбачила всі основні положення, які лягли в основу регіональних та міжнародних документів по правах людини (Міжнародний пакт про громадянські і політичні права та факультативний протокол до нього, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, Конвенцію про права дитини, Конвенцію ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання).

Стаття 3 Конституції України визначає, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов′язком держави.

В Конституції України юридичними гарантіями реалізації прав і свобод людини і громадянина є такі положення:

• визнання прямої дії норм Конституції, в тому числі тих норм, які закріплюють права та свободи людини і громадянина в Україні;

• конституційне визнання права кожного, захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань всіма способами, не забороненими законом (ч.5 ст.55 Конституції України).

Стаття 55 Конституції України за час прийняття і до сьогодення зазнала неодноразово змін, так останні вносилися минулого року, зокрема Законом України №1401 від 02.06.2016 року «Про внесення змін до Конституції України» (щодо правосуддя) в абзаці 2 визначено «кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України з підстав, установлених цією Конституцією, та у порядку, визначеному законом». Так, Конституцією передбачено, звернення за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосовані в останньому судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції.

Абзац 3 статті 55 констатує: «кожен має право після використання всіх національних засобів юридичного захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна».

Статтею 59 Конституції України для реалізації захисту прав людини констатовано: «кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав» ( із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) та офіційним тлумаченням в Рішеннях Конституційного суду № 13-рп/2000 та № 23-рп/2009 від 30.09.2009).

Пріоритетом для будь-якої держави має бути дотримання прав і свобод людини.

В соціально-правовій практиці права можуть обмежуватися з метою захисту інших соціальних цінностей. Так, наприклад заборона пропаганди расизму обмежують свободу слова, деякі заходи правоохоронних органів та суд можуть обмежити таємницю приватного життя, тощо. Деякими правами люди користуються щодня –право на освіту, право на медичну допомогу, а деякі не завжди використовують. Так, досить часто ігноруються такі, як право голосування за обраного кандидата на виборчій дільниці, право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів…

Загалом, важливо розуміти, що з метою забезпечення дотримання в державі прав і свобод людини і громадянина, потрібно, щоб на всіх рівнях влади та кожним громадянином було високо усвідомлена важливість дотримання прав і свобод людини.